مبتدی, مقالات

کدام انجین برای کار شما بهتر است، unreal 4 یا unity3d 5؟

cover

کدام انجین برای کار شما بهتر است، unreal 4 یا unity3d 5؟

یونیتی و آنریل هردو ابزار قدرتمندی در صنعت بازی سازی محسوب می‌شوند که امروزه بحث‌های زیادی برای مقایسه این دو وجود دارد.

اگرچه بسیاری از استودیوهای تولیدکننده، از انجین اختصاصی خود استفاده می‌کنند اما این دو  انجین فرصت‌های بسیار مناسبی را برای سازندگان مستقل و همچنین شرکت‌های بزرگ به وجود آورده تا بتوانند محصولات خود را آسان‌تر تولید کنند.

بازی‌هایی همچون Dead Island 2 و Hitman Sniper به ترتیب به‌وسیله unreal 4 و unity3d ساخته‌شده است. حال شما اگر در ابتدای کار هستید و می‌خواهید بازی‌سازی را شروع کنید قدم اول انتخاب یک انجین و فراگیری آن است.

این دو ابزار هر دو توانایی‌های عالی در ساخت بازی دارند، اما برای انتخاب این دو نیاز است به سؤال‌های این‌چنینی پاسخ دهید: می‌خواهید چه‌کاری انجام دهید؟ کدام‌یک قابلیت‌های موردنیاز شمارا دارند؟ رابط کاربری کدام‌یک برای شما راحت‌تر است؟ یا زبان‌های کد نویسی آن‌ها چه هستند.

شما چه نوع بازی‌ای را می‌خواهید بسازید؟

اولین سؤال مهمی که باید پاسخ دهید این است: برای چه می‌خواهید از آن انجین استفاده کنید؟ و همچنین چه نوع بازی می‌خواهید بسازید؟

آیا می‌خواهید یک بازی دوبعدی سکو بازی بسازید یا یک بازی اکشن ماجراجویی سه‌بعدی؟ حتی ممکن است بخواهید اولین بازی پازل یا پینگ‌پونگ خود را همراه با مقداری پردازش‌های فیزیکی بسازید. آیا می‌خواهید آن را بر روی وب منتشر کنید یا روی سمارت فون ها؟

ممکن است شما بخواهید بازی خود را بر روی یک کنسول منتشر کنید، یا حتی به روش‌های کسب درآمد از بازی خود فکر کنید: پرداخت درون برنامه‌ای، تبلیغات درون بازی، یا فقط روش فروش سنتی.

باید در قبال نیازهای خود انتخاب درستی را هم انجام دهید و پاسخ به این سؤال ما شمارا به این نتیجه می‌رساند که آیا باید از unreal 4 استفاده کنید یا unity 5.

هردو انجین توانایی انجام کار را دارند اما انتخاب شما به آن بستگی دارد که شما چه چیزی می‌سازید و نهایتاً کدام‌یک می‌توانند پروژه شمارا به شکل استاندارد به پایان برسانند.

زمانی که صحبت از ساخت بازی برای موبایل به میان می‌آید، آن‌وقت است که یونیتی با انبوهی از بازی‌های موبایلی خودنمایی می‌کند و به‌راستی به یکی از بهترین انجین ها در ساخت بازی‌های موبایل تبدیل‌شده است.

اگر می‌خواهید بازی‌های دوبعدی (۲D) بسازید بازهم unity3d بهترین گزینه برای این کار است چراکه قابلیت‌های بسیاری در سبک ۲D برای کاربران آن در نظر گرفته‌شده است که کار شمارا بسیار راحت‌تر می‌سازید. البته unreal 4 هم قابلیت‌هایی را در این زمینه برای کاربران خود در نظر گرفته است.

شاید ممکن است بخواهید بازی‌های سه‌بعدی بسازید، در این حالت هم unity3D ابزار قدرتمندی برای این کار است اما هنوز قدرت گرافیکی آن در سطح unreal 4 نیست. به‌هرحال اگر شما نمی‌خواهید در سطح کیفی نسل جدید بازی‌ها (next-gen) کارکنید گزینه مناسب استفاده از یونیتی است و unreal 4 ممکن است پروسه تولید را برای شما طولانی‌تر کند.

این دو انجین قابلیت‌هایی را هم برای انجام پروژه‌های pre-visualization یا همچنین گردش مجازی (architectural visualization) برای کاربران خود ایجاد کرده‌اند؛ که باعث شده استودیوهای زیادی در جهت ایجاد تجربه‌های مجازی برای کاربرانشان به آن‌ها رجوع کنند. بعضی از توسعه‌دهنده‌های بلندپرواز هم برای انجام پروژه‌های خود از هردوی آن‌ها استفاده می‌کنند؛ اما اگر شما فقط می‌خواهید بازی‌سازی را آغاز کنید unity برای شما گزینه مناسبی است.

نکته: برای انتشار بازی‌های خود در سطح بین‌المللی، لازم است لایسنس نسخه pro آن را خریداری کنید؛ اما برای کاربری‌های سطح پائین تر تقریباً نیازی به این کار نیست؛ اما Unreal 4 فقط در یک نسخه منتشرشده و طبق آخرین اخباری که از شرکت سازنده آن منتشرشده است این انجین به‌طور کامل رایگان است و شما به تمام قسمت‌های آن دسترسی خواهید داشت؛ اما در پایان کار خود، ۵% از درآمد بازی خود را باید به شرکت epic پرداخت کنید.

 

زبان‌های برنامه‌نویسی

برای کد نویسی بازی خود هیچ راز بزرگی وجود ندارد و شما لازم نیست همه عناصر بازی خود را با کد نویسی به وجود بیاورید؛ اما در انتخاب انجین یکی دیگر از فاکتور های مهم این است که با کدام زبان برنامه‌نویسی راحت‌تر هستید؟ پاسخ این سؤال بازهم به شما کمک می‌کند که بالاخره کدام‌یک را انتخاب کنید.

Unreal 4 برای کد نویسی از C++ بهره می‌گیرد اما unity3D از زبان‌های C# و JavaScript استفاده می‌کند. اینکه تصمیم بگیرید از کدام زبان استفاده کنید در حال حاضر بستگی به سلیقه شخصی کاربر دارد. بعضی از افراد فکر می‌کنند C++ یک‌زبان قدیمی است و ممکن است راجع آن نظر خوبی نداشته باشند. درهرصورت علاقه شما به هرکدام از این زبان‌ها شمارا در انتخاب انجین یاری می‌دهد.

Blueprint

Blueprint

Unreal 4 یک محیط برنامه‌نویسی ویژوال را بر اساس متد node-based در نظر گرفته که به‌وسیله آن عملاً نیازی به نوشتن یک خط کد هم نیست. درصورتی‌که شما یک برنامه‌نویس نیستید این قابلیت برای انجام مرحله پرتوتایپ بازی شما مناسب است. بلوپرینت قابلیت ویژه‌ای برای unreal 4 محسوب می‌شود.

اگرچه کاملاً واضح است که این قابلیت در unreal 4 محدودیت‌هایی نیز دارد اما برای کسانی در ابتدای کار قرار دارند می‌تواند مفید باشد.

اگر شما می‌خواهید کارهایی نظر visualizations و گردش مجازی در unreal 4 انجام دهید، استفاده از این قابلیت به لحاظ زمانی مقرون به‌صرف تر است.

unity asset library image

یک فروشگاه پر از ابزارهای مخصوص ساخت بازی به نام Asset Store

هر دو انجین یک asset store دارند که کاربران آن‌ها بسته به نیاز خود می‌توانند از محصولاتی نظیر، مدل‌های آماده، کاراکترهای آماده همراه باقابلیت ریگ و انیمیشن، افکت‌های صدا و همچنین پلاگین هایی با کاربری خاص استفاده کنند. بدیهی است که این محصولان رایگان نیست و کاربران معمولان برای دسترسی به آن‌ها باید هزینه پرداخت کنند.

Unity3d در این بخش یک فروشگاه عظیم از ابزارها و دیگر نیازمندی‌های تولید بازی را دارا می‌باشد که جزو نکات برتر این انجین محسوب می‌شود.

UE 4 graphics image

قدرت گرافیکی

زمانی که صحبت گرافیک به میان می‌آید unreal 4 با انبوهی از قابلیت‌ها برای ساخت بازی‌های نسل جدید خودنمایی می‌کند. توانایی این انجین در این زمینه می‌تواند شمارا در مسیر تولید بازی برای کنسول‌های نسل جدید سوق دهد و این به دلیل وجود قابلیت‌های قدرتمندی چون سیستم پارتیکل پیشرفته، سیستم نورپردازی دینامیکی و سیستم­های پیچیده دیگری است.

اگرچه unity3d 5 هم در این بخش رشد چشمگیری داشته است اما حقیقتاً unreal 4 در این بخش بهتر عمل کرده است.

البته باید این نکته را در نظر بگرید که گرافیک نمی‌تواند موفقیت حتمی را برای بازی شما به دنبال داشته باشد و شما نباید به دنبال ساخت بازی باکیفیت عنوان‌های بزرگ باشید.

همان‌طور که گفته شد با پاسخ به سؤالات مهمی که مطرح شد می‌توانید در انتخاب انجین مناسب پیروز شوید.

 

منبع: blog.digitaltutors.com

ترجمه: نوید شاد

Share

1 thought on “کدام انجین برای کار شما بهتر است، unreal 4 یا unity3d 5؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *